A Schola-Particula mai szemmel középiskolának felelne meg, előkészít a kollégiumra, tehát a felsőoktatásra. Az iskola 1557 őszén nyitotta meg kapuját a tanulni vágyó fiatalok előtt. A város vártemplomának északkeleti oldalához épített régi épületrész biztosított helyet az új iskolának, mely azelőtt a Ferenc-rendiek otthona és intézete volt. E szerencsés választásnak köszönhetően az ősi falak ma is láthatók....

A teljes történet »

Kérjük személyi jövedelemadód 1%-val támogasd közös céljainkat. Ha Magyarországon adózol, ezt megteheted. A közhasznú alapítványunk adószáma:
18262919-1-43.

Bankszámlaszámunk:
10400195-50485657-57551010

A szociális támogatásról szóló pályázat beadási határideje 2010. április 30.

A szerzői mű megalkotásáról szóló pályázat beadási határideje 2010. május 15.

Kedves Barátunk!

Mindenféle adományért hálásak vagyunk azzal, hogy a nem pénzbeli adományok elfogadásáról a kuratóriumnak kell döntenie.

Az alapítvány bankszámlaszáma (K&H Bank Nyrt.):

10400195-50485657-57551010

Csonka-Magyarországon adózó barátainknak tudniuk kell azt, hogy ők vagy hozzátartozójuk, ismerősük támogathatják a közös célokat úgy is, hogy az nem kerül a támogatónak semmibe, ha azt magánszemélyként teszi. Magánszemély adózó 2010-től ugyanis felajánlhatja a bevallott és befizetett személyi jövedelemadója 1%-át a közhasznú szervezetté minősített alapítványunknak.

A támogató az adóbevalláshoz mellékelt rendelkező nyilatkozaton, illetve elektronikus űrlapon fel kell, hogy tüntesse az alapítvány adószámát:

18262919-1-43

A támogató a nyilatkozatot (elektronikus űrlapot), amennyiben vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélynek minősül, és ha általános forgalmi adó (ÁFA) fizetésére nem kötelezett, az adóévet követő év május 20. napjáig az adóbevallással egyidejűleg kell, hogy benyújtsa az adóhatósághoz. Egyéb esetekben (havi, évközi, éves bevalló) az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott határidőig kell a nyilatkozatot az adóhatósághoz benyújtani.

Amennyiben a támogatónak a munkáltatója állapítja meg az adóját, úgy a rendelkező nyilatkozatot a munkáltató juttatja el az adóhatóságnak.

A rendelkező nyilatkozat borítékján fel kell tűntetni a támogató adóazonosító jelét.

Ezen felül is magánszemély adózó adományozhat az alapítványnak, és az összegből személyi jövedelemadó kedvezményként érvényesíthet, a tartós adományozót külön adókedvezmény illeti meg.

Ha barátunk társasági adó fizetésére kötelezett szervezet (vállalkozás) nevében kíván támogatni, akkor az adózás előtti eredmény csökkentéseként az adomány teljes összege és a közhasznú szervezetekről szóló törvény szerinti tartós adományozás esetén az első teljesítést követő évtől ezen a jogcímen adott adomány további 20 százaléka érvényesíthető.

Természetesen magánszemély vagy jogi személy adományáról alapítványunk az adókedvezmény igénybevételéhez szükséges igazolást állít ki, és küld meg az adományozónak.

Az összeg felhasználásról részletes beszámolót készítünk, amelyet a honlapunkon közzéteszünk, erre egyébként a vonatkozó, a közhasznú szervezetekről szóló törvény is kötelez bennünket.

Az adományok hasznos felhasználásához érdeklődéssel és kellő együttérzéssel fogadjuk a kiírt pályázatunknak megfelelően a támogatás iránti kérelmeket is, amelyeket rövid időn belül el kívánunk bírálni. Fontosnak tartjuk, hogy gondoskodjunk a kérelmező vagy az érintett személyhez fűződő jogainak megóvásáról. A támogatásról szóló döntés fő szempontjai mindenkor a kérelem célkitűzéseinknek való megfelelése, illetve az alapítványnak a támogatáshoz igénybe vehető, rendelkezésre álló vagyona.

Az alapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytathat a vonatkozó törvény rendelkezése szerint. Ezt a tiltást annyira komolyan vesszük, hogy nem csak az alapítványra, hanem magunkra is alkalmazzuk, illetve alkalmaztuk az alapítvány létrehozását megelőzően is. Azaz semmiféle Magyarországon bejegyzett párt, mozgalom tagjai nem vagyunk. Vásárhelyiek és bolyaisok vagyunk, magyarul beszélünk, magyarul gondolkodunk, érzünk. Ha Te is ilyen vagy, vagy legalább a felsoroltak közül az utolsó illik Rád, akkor bízunk benne, hogy megfontolod e sorokat.

Végezetül külön köszöntjük, reméljük, lesznek ilyenek, az igazi Nyolcvanas Bolyaisokat, tehát azokat, akik református kollégistaként (mai fogalmak szerint: bolyaisként) még saját hazájukban élhettek, vagy a későbbi generációk tagjaiként, a király/pártfőtitkár alattvalójaként kostólhatták, és érezhették azt, hogy milyen a román kenyér.

Budapest, 2010. március

Az alapítók és a kuratórium